Przejdź do głównej zawartości

Jaką chustę wybrać? Rodzaje chust, składy, domieszki i długości

Są trzy podstawowe rodzaje chust: elastyczne, tkane i kółkowe. Czym się różnią? Przede wszystkim sposobem użytkowania, noszenia i nośnością. 





Zacznijmy od rodzajów:

- chusty elastyczne są dedykowane dla najmniejszych dzieci: noworodków i małych niemowląt czyli nie poniosą zbyt dużego obciążenia. Oferują właściwie tylko jedno wiązanie. Osobiście, jako doradca, nie polecam ich użytkowania z kilku względów: ciężko jest uzyskać poprawną pozycję dziecka gdyż nie dociąga się jej tak jak tkanej - w zawiązaną uprzednio chustę wkładamy dziecko, po dłuższym noszeniu powstają więc luzy (materiał jest elastyczny więc sprężynuje), w efekcie czego możemy w pewnym momencie wylądować z malcem w pozycji zbliżonej do tej w wisiadle...  

Chusta elastyczna firmy Tula, zdjęcie ze strony producenta
- chusty tkane to dość długie kawałki materiału (2,6 - 5,2 m). Ważne aby były tkane splotami: skośno-krzyżowym, diamentowym, żakardowym (i jego odmianami: jodełkowym, serduszkowym), ale nigdy prostym (tzw. pościelówy). Dlaczego? Po prostu: źle się w nich nosi, ulegają deformacji i nie dociagają się zbyt dobrze. Przy chustach tkanych mamy wiele wiązań do wyboru: kangurek, kieszonka, podwójny X, plecak to tylko niektóre z nich.

Kolaż na podstawie zdjęć producenta LennyLamb
- chusty kółkowe są krótsze od tkanych (1,7 - 2,1 m), robione z tego samego materiału i splotu, ale na jednym z końców maja doszyte dwa kółka (dobrze jeśli nie są plastikowe). Zazwyczaj dzieci nosi się w niej "na biodrze", ale są też wiązania pozwalające na noszenie z przodu lub w plecaku.

Lniany tenoryt, chusta kółkowa Little Frog

No dobrze, ale jaką chustę wybrać? To zależy przede wszystkim od tego kogo i ile chcemy nosić. I tak:

- dla noworodka i małego niemowlaka możemy użyć właściwie każdego rodzaju, pod warunkiem zastosowania odpowiedniego wiązania.

- dla większego niemowlaka i malucha użyjemy już tylko chusty tkanej i kółkowej bo elastyk nam po prostu nie poniesie ciężaru i będzie trzeba co chwilę poprawiać.

To wiemy już jakiego rodzaju szukamy. Ale jak wybrać długość? To zależy od postury osoby która będzie w chuście nosiła. 
Jeśli myślimy nad zakupem chusty tkanej to optymalna długość to 4,6 m,. Jeśli nie jesteśmy jacyś zbyt "bardzo" (wysocy, niscy, chudzi, tędzy) w naszych wymiarach to pozwoli nam ona na zamotanie większości wiązań. Ze zbyt długimi ogonami umiemy sobie poradzić, jeśli jednak ich nie lubimy lub jesteśmy bardzo drobnej/tęgiej postury należy rozważyć chustę krótszą lub dłuższą.
Jeśli zastanawiamy się nad chustą kółkową  to właściwie można brać w ciemno rozmiar ok. 1,7 m. Mi (a noszę rozmiar 42 i mam 165 cm) i tak wisi przy niej ogon co najmniej do ud. Przy rozmiarze ok. 2 m pewnie bym się o niego potykała.

Powiedzmy, że już trochę temat ogarnęliśmy, ale jeszcze jest pytanie do czego nam ta chusta ma służyć.
- na krótkie wypady (typu przejście od samochodu do piekarza/lekarza), powrót ze spaceru z buntem na wózek, okazjonalne noszenie po domu (ok. 30 min jednorazowo) polecam chustę kółkową, której zamotanie zajmuje dosłownie minutkę łącznie z włożeniem dziecięcia. Należy pamiętać, aby nosić raz na jednym, a raz na drugim ramieniu, aby nie wykształcać w dziecku asymetrii i obciążać oba swoje ramiona (dbajmy również o swój kręgosłup)
- na dłuższe spacery czy częste i długie noszenie po domu zdecydowanie chusta tkana. Motanie trwa dłużej i jest trochę bardziej skomplikowane (zwłaszcza na początku gdy nie wiesz jak ogarnąć te ponad 4 metry materiału), ale noszący nie jest jest obciążony jednostronnie.

Często jeszcze przewijają się pytania chustę o jakim składzie i gramaturze kupić. Tutaj też odpowiedź brzmi: to zależy: od pory roku - fajnie jak latem się nie gotujemy, bo jednak i tak mamy grzanie ciało do ciała, od wagi maluszka - dla cięższego dziecka potrzebne jest coś o większej nośności. W moim odczuciu podstawą jest chusta 100% bawełny o gramaturze ok. 220-250 g/m2. O ile dla maluszka świetnie nada się też domieszka bambusu (bambus jest świetny na lato) czy chusta o gramaturze poniżej 200 g/m2, to dla dziecka o wadze już od ok. 10 kg lepiej mieć coś grubszego z domieszką lnu czy konopi.

Jakiej firmy? Z chust na początek - dobrej jakości, ale nie szarpiących zbyt mocno po kieszeni mogę Wam polecić marki Little Frog, Lenny Lamb oraz PandaBejbi, z którymi współpracuję i których chusty znajdują się w moim posiadaniu (patrz zakładka: Partnerzy). Zanim jednak zakupicie chustę bezpośrednio u producenta, pamiętajcie, że można ją zakupić za moim pośrednictwem, z rabatem :-)

Zastanawiasz się, czy sobie dasz radę motać dziecko? Przeraża Cię długość chusty? Boisz się czy nie zrobisz dziecku krzywdy? Umów się na spotkanie z doradcą noszenia dzieci. Można też nabyć używane chusty, tzw. złamane, które lepiej współpracują z noszącym (chociaż są takie, które są miękkie od nowości i łamania nie potrzebują). 

W okolicach Warszawy mogę polecić SIEBIE, jestem akredytowanym doradcą noszenia dzieci (Akademia Noszenia Dzieci). 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O zaletach chustonoszenia słów kilka

Będąc rodzicem niemowlęcia na myśl o spacerze przychodzi Ci pewnie do głowy wózek - gondola, spacerówka, parasolka, biegowy czy jakikolwiek inny. Jednak czy zawsze to musi być wózek? Są miejsca, w które z wózkiem ciężko się dostać. Wtedy może przydać się chusta.

Syrop z młodych pędów sosny

Temat trochę odbiega od chustonoszenia, chociaż w temacie spaceru pozostajemy. Jest za to na czasie, ze względu na to, że maj to najlepszy miesiąc na zbiór młodych pędów sosny. fot. Aleksandra Komar